Inteligentna cyrkulacja ciepłej wody w Inteligentnym Domu

Inteligentna cyrkulacja ciepłej wody w Inteligentnym Domu

Inteligentna cyrkulacja ciepłej wody w Inteligentnym Domu

 

Inteligentna cyrkulacja ciepłej wody użytkowej

Chyba każdy z nas spotkał się z problemem dostawy ciepłej wody. Zanim do baterii umywalkowej dopłynie ciepła woda mija kilka chwil. Rozwiązaniem tego problemu jest cyrkulacja ciepłej wody poprzez zastosowanie pompy cyrkulacyjnej. Rozwiązanie znane nie od dzisiaj – pompa stale pompuje ciepłą wodę, dzięki czemu nie musimy stać pod zimnym prysznicem. Rozwiązanie to ma jednak kilka wad. Po pierwsze pompa cyrkulacyjna działając non stop zużywa energię elektryczną. Drugą wadą jest niepotrzebne wychładzanie wody która krąży w obiegu. System Inteligentnego Domu ma na to ciekawe rozwiązanie.

Czy zastosowanie pompy, która pracuje cały czas, jest rozwiązaniem idealnym? Nie, istnieje jednak sposób aby zniwelować wady powyższego układu. Nowoczesna automatyka domowa pozwala nam tak sterować pompą cyrkulacyjną, aby włączała się w godzinach porannych – kiedy jesteśmy w domu, wyłączała kiedy jesteśmy w szkole i pracy oraz włączała ponownie gdy wracamy do domu. W ten sposób oszczędzamy energię w ciągu dnia i nocy. Innym sposobem jest włączanie pompy cyrkulacyjnej tylko wtedy gdy ktoś wejdzie do kuchni czy łazienki, wykorzystujemy do tego celu czujniki ruchu które mogą pełnić także funkcję alarmową.

Zasadę działania przedstawia schemat.

 

Przewody które doprowadzają ciepłą wodę układa się tak, aby obiegały wszystkie miejsca jej odbioru. Do ostatniego miejsca doprowadza się dodatkowy przewód – powrót cyrkulacji, przez który ochłodzona już woda powraca do zasobnika C.W.U. W zasobniku woda ta jest ponownie podgrzewana do temperatury użytkowej. Aby woda krążyła w układzie konieczne jest zainstalowanie pompy cyrkulacyjnej która wymusza obieg wody. W tradycyjnych instalacjach cyrkulacyjnych pompa ta jest działa cały czas, lub jest wyłączana ręcznie. W przedstawionym powyżej rozwiązaniu proces cyrkulacji został zautomatyzowany oraz zoptymalizowany poprzez zastosowanie harmonogramu bądź czujników ruchu. Koszty zautomatyzowania tego procesu są niewiele wyższe niż koszt tradycyjnego rozwiązania obiegu cyrkulacyjnego, a pozwalają mieszkańcom oszczędzać energię elektryczną, oraz zmniejszają zapotrzebowanie na podgrzewanie wody.

Opisanej funkcjonalności nie znajdziemy pomiędzy stronami twórczości Lema, jest to rozwiązanie które staje się standardem w nowoczesnym budownictwie dążącym do coraz większego komfortu oraz uzyskania oszczędności.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat nowoczesnej automatyki budynkowej oraz inteligentnych rozwiązań, śledź naszego bloga 😉 Zapraszamy również do kontaktu bezpośredniego.

No Comments

Post A Comment

//skrypt webankieta